ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το “4 στα 4” έκαναν Ελλάς Βέλου και Άγιοι Θεόδωροι

0

Χωρίς απώλειες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στους δύο ομίλους της Α’ κατηγορίας στην Κορινθία. Στον 1ο όμιλο, οι Άγιοι Θεόδωροι πέρασαν και από τον Συνοικισμό (1-0 τον Κύψελο), ενώ η Ελλάδα Βέλου «διέλυσε» με 6-1 εκτός έδρας το Ζευγολατιό στο ντέρμπι της Βόχας.

Ειδικότερα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντέρμπι με τα όλα του στον Συνοικισμό, όπου οι Άγιοι Θεόδωροι πήραν τη νίκη με 0-1 επί του Κύψελου. Ο αγώνας τα είχε όλα και κυρίως τρομερό σασπένς στο φινάλε, με τον Κύψελο, που κυριάρχησε στο β’ μέρος, να παλεύει τουλάχιστον για την ισοφάριση, αλλά να μη τα καταφέρνει, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Οι Άγιοι πήραν αυτό που ήθελαν, χάρη στο γρήγορο γκολ που έβαλαν στο ξεκίνημα με τον Τσαουσάι, αλλά και στο ότι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, παρότι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, έναντι 10 του Κύψελου.

Στο γήπεδο της Ξυλοκέριζας, ο ΑΟ Λουτράκι επικράτησε 0-1 της Κορίνθου ’06, χάρη σε ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ του Δημήτρη Τσατσόπουλου. Η νίκη ήρθε δύσκολα για τον ΑΟΛ σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με ένταση, πάθος και δύο αποβολές για την Κόρινθο ’06, που παρουσιάστηκε ενισχυμένη, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες, ο ΠΑΣ Κόρινθος γύρισε στις επιτυχίες, πιάνοντας καλή απόδοση και καθαρίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 0-2. Ο Ισθμιακός πάλεψε όσο μπορούσε ωστόσο, στην επανάληψη, δέχθηκε γρήγορα και τρίτο γκολ και δεν είχε τα ψυχολογικά αποθέματα να αντιδράσει.

Την τρίτη σερί νίκη πανηγύρισε ο Τενεάτης, που πέρασε με 0-2 από το Γαλατάκι επί του Σαρωνικού. Η ομάδα των Αθικίων, πήρε αυτό που ήθελε με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χρήστο Κατσίκα και έφτασε τους 9 βαθμούς.

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό Λουτρακίου, που επικράτησε 2-1 του Παννεμεατικού στο Θώδειο Στάδιο. Μια νίκη που έφερε τον Ολυμπιακό Λουτρακίου στους 6 βαθμούς και άφησε στον 1 τον Παννεμεατικό, που γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Το ματς ήταν αμφίρροπο, με καλύτερο ρυθμό και θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο και τους Λουτρακιώτες να παίρνουν τελικά το τρίποντο, λίγο πριν το φινάλε, με δράστη και πάλι, τον Νίκο Παπαδημητρίου.

Σαρωνικός Γαλατακίου0-2Τενεάτης Αθικίων
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24 – 10 – 2020, 16.00)
Παννεμεατικός– : –Α.Σ. Κόρινθος 2006
Τενεάτης Αθικίων– : –ΠΑΣ Κύψελος
ΣΦΛ Ολυμπιακός– : –Ισθμιακός
ΠΑΣ Κόρινθος– : –Σαρωνικός Γαλατακίου
Αγ. Θεόδωροι– : –ΑΟ Λουτράκι

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Ελλάς Βέλου πέρασε με το ευρύ 1-6 από το Ζευγολατιό και οδηγεί την κούρσα στον 2ο όμιλο με το απόλυτο των 12 βαθμών. Η Ελλάς «καθάρισε» από το πρώτο κιόλας μισάωρο, όταν έφτασε το σκορ στο 0-3, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα τον Ηλία Μπουτσούκο, ο οποίος έβαλε 4 γκολ!

Ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου πέρασε νικηφόρα από το Κιάτο, καθώς επικράτησε 1-2 της Θύελλας Κάτω Διμηνιού. Οι «πράσινοι» πήγαν στο Κιάτο με τον Αντρέα Πιλιαφά να εκτελεί χρέη παίκτη – προπονητή και τον Γιώργο Καφαντάρη να βοηθά από τον πάγκο, καθώς βρίσκονται ακόμη σε αναζήτηση προπονητή, μετά την αποχώρηση του Τζαλακώστα.

Με τη δύναμη της έδρας της και με πολύ καλή εμφάνιση, η Θύελλα Πετρίου επικράτησε με το ευρύ 4-1 του Άρη Βοχαϊκού. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν διαβασμένοι, μπλόκαραν τα επιθετικά ατού του Άρη, είχαν πάθος και δύναμη στο παιχνίδι τους και κυρίως ουσία, καθώς εκμεταλλεύθηκαν με τον ιδανικότερο τρόπο τις στημένες φάσεις και έφτασαν στη δίκαιη επικράτηση.

Ανώτερος ο Πέλοπας πέρασε με 0-3 από το Ξυλόκαστρο επί του Πανκαμαριακού και έφτασε τους 10 βαθμούς στον 2ο όμιλο. Η ομάδα του Κιάτου έφτασε στην άνετη επικράτηση, κάνοντας την καλύτερη της φετινή εμφάνιση και κλειδώνοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, ο Πανκαμαριακός εμφανίστηκε σε κακή μέρα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Δερβενίου, που επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού Άσσου. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, ο Αστέρας έκανε την ανατροπή στο β’ μέρος και πήρε το τρίποντο, χάρη σε γκολ του Σέρτζιο Λέκκα λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

Σήμερα τα παιχνίδια στην Β’ Κατηγορία

Το απόγευμα (16:00) της Κυριακής (18/10) διεξάγεται η 4η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας, με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.